VIETE KOĽKO STOJA ?!

Nepredávajte to cez nich !!! Viete koľko stoja ?!?Asi by bolo dobré bližšie objasniť túto vetu, ktorú som dnes zas a znova počul v momente, keď som Predávajúcemu klientovi obhliadal byt za účelom nastavenia trhovej ceny nehnuteľnosti.

Jedná sa o štandardnú situáciu, keď si klient objedná službu nastavenia trhovej ceny nehnuteľnosti, či už je to za účelom dedičstva, vysporiadania, alebo predaja nehnuteľnosti. Službu nastavenia predajnej ceny osobne považujem za jednu z najzákladnejších a najdôležitejších služieb pri predaji nehnuteľnosti. Od toho momentu sa totiž odvíja priebeh celého predaja, a ten môže byť dobrý, priemerný, alebo úplne zlý a tiež výsledná predajná cena môže byť dobrá, alebo môžete byť aj milo prekvapení až za koľko sa dala Vaša nehnuteľnosť predať.

Žiaľ evidujem, že pri predaji nehnuteľností sa bežnými stávajú aj vplyvy susedov, rodiny či priateľov, ktorí v rozhodujúcej chvíli pôsobia na predávajúcich úplne nepodloženými, zavádzajúcimi, ale aj klamlivými informáciami, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť priebeh predaja a výšku výsledne predajnej ceny. V mnohých prípadoch to je preto, že sami majú záujem znížiť predajnú cenu vo svoj prospech, v prospech svojho známeho, ako možného kupujúceho, ale aj preto, aby len z akejsi susedskej ješitnosti nepriaznivo ovplyvnili predaj.

No a veta „Nepredávajte to cez nich !!! Viete koľko stoja ?!?“ tak tú počúvam často a naposledy asi od 70 ročnej babičky, susedky klienta, ktorá ako „správna“ suseda odsledovala situáciu, videla môj príchod do nehnuteľnosti, nezaváhala ani 5 minút a už klopala na dvere, aby rýchlo konfrontovala majiteľov uvedenými otázkami aby v nich vyvolala pochybnosti, na čo ešte nezabudla dodať „Ja mám pre Vás kupujúcu a ona by to hneď zobrala“.

 

 To fakt???  Pani susedka vo veku zaslúženého dôchodku so zodpovednou funkciou samozvanej strážkyne bytového domu má isto prehľad o udalostiach v  dome a v blízkom okolí, ale absolútne nepozná aktuálny stav na trhu s nehnuteľnosťami, stav nehnuteľnosti a jej hodnotu – ALE UŽ MÁ KUPUJÚCU!
Pani susedka pravdepodobne nikdy sama nič nepredala, a ak áno, tak asi NIE MOC DOBRE alebo VEĽMI DÁVNO.
Predpokladám, že pani susedka nemá najmenšiu predstavu čo dnes obnáša správny predaj/kúpa, aké marketingové a strategické možnosti je potrebné využiť v k tomu, aby ste Vašu nehnuteľnosť dokázali predať za najlepšiu cenu na aktuálnom trhu.
Pani susedka má asi pocit, že predať nehnuteľnosť úplne prvému kupujúcemu, bez kvalitnej verejnej prezentácie nehnuteľnosti, je pre predávajúceho tá najsprávnejšia voľba.

Naskytá sa preto otázka: „Je to dobrá vôľa susedky pomôcť majiteľovi pri predaji? Alebo je v tom niečo z toho čo som tu už spomenul??? Žeby úmysel v prospech inej osoby, alebo v prospech samotnej susedky mať vo svojom susedstve osobu, ktorá by jej mohla vyhovovať?“

Aby som však pani susedku ukľudnil, nemusí sa obávať. Viem, že ma nepozná, a preto chápem, že „má obavy o správnosť predaja susedovej nehnuteľnosti“. Kto by ich v dnešnej dobe nemal. Dnes sa predsa všetci starajú úplne do všetkého a všetci sú odborníkmi na všetko. Pani susedka sa nemusí obávať ani toho, že by „jej záujemkyňa“ nedostala príležitosť nehnuteľnosť kúpiť. Určite sa s ňou rád stretnem a v prípade predaja nehnuteľnosti jej dám príležitosť tak, ako všetkým ostatným záujemcom, z ktorých si bude môcť predávajúci vybrať či už na základe sympatií, alebo vyššej ponúknutej predajnej ceny. Pani susedka nemusí mať ani obavy o priebeh predaja/kúpy. O všetko sa kompletne a zodpovedne postarám, dokonca uhradím klientove poplatky spojené s prevodom vlastníctva a samozrejme nezabudnem ani na prehlásenie energií u dodávateľov a odovzdanie  nehnuteľnosti novému vlastníkovi.

No a na otázku pani susedky, v ktorej neurčito spochybňuje cenu našich služieb môžem odpovedať otázkou, ktorou ju možno tiež ukľudním (teda v prípade, že jej obavy vychádzajú zo starosti o predávajúceho).

 

Viete koľko času, ale hlavne aké množstvo eur som už svojim klientom zachránil či zarobil správnym nastavením predajnej ceny a vhodne zvolenou stratégiou predaja? Verte, že férovo nastavená odmena realitnej kancelárie sa vo finále predaja môže stať len zanedbateľným číslom. A ak nastane čas, že sa pani susedka rozhodne predávať svoju nehnuteľnosť, neverím, že ju predá prvému kupujúcemu, ktorého privedie niektorí zo susedov ... i keď ... ?

(... a možno má pani susedka len zlú skúsenosť s nie dobrým realitným maklérom.)

Predávajúcim na záver odkazujem: "pozor na susedské rady. Môžu Vás stáť desaťtisíce eur."

 

marián BIELIK
certifikovaný maklér
www.rem.ax/bielik
+421 905 319 946
RE/MAX NaMax